uk

Найстаріші мови світу

Наразі у світі понад 7000 живих мов, третина з яких під загрозою зникнення — у багатьох залишилося менше ніж 1000 носіїв. У статті поговоримо про найдавніші мови, зокрема ті, які досі використовуються.

Мови відіграють дуже важливу роль у житті людей і тому завжди були предметом щирого зацікавлення. Мови формували людство протягом століть і продовжують формувати сьогодні, причому самі постійно змінюються. Через такі метаморфози буває важко визначити точний вік мови.

Історики стверджують, що розмовна мова з’явилася 10 000 років тому. Єдиний доступний спосіб визначити вік мови — знайти й оцінити найдавніший доказ його письмової форми. Слід пам’ятаємо, що мова могла існувати задовго до створення письмового документа. Крім того, згодом вчені можуть виявити давнішу пам’ятку.

Найдавніша мова на Землі

Спочатку дізнаймося, яка саме мова з уже вимерлих — найдавніша мова на планеті. Вимерлими називають мови, у яких не залишилося носіїв, або ж мови, які більше не є рідними для жодної спільноти людей, навіть якщо нею досі користуються. Наприклад, латина в деяких сферах застосовується і сьогодні. Проте це мертва мова.

Згідно з археологічними доказами, найдавніша мова світу — шумерська. Найдревніший доказ писемності шумерського датується 3500 роком до н. е. Це знайдений в Іраку артефакт, відомий як табличка з Кіша. Шумерська мова була поступово витіснена аккадською, але продовжувала використовуватися як мова літератури, науки й релігії до I століття н. е.

Інші найдавніші мови світу, які вже вимерли, охоплюють такі:

  • хуритська — найдавніші письмові свідчення хуритською мовою датуються XXI століттям до н. е.;
  • палайська — виявлено клинописні таблички, які належать до бронзової доби (XVI століття до н. е.);
  • єгипетський — найдавніше речення, написане єгипетською мовою, датується приблизно 2690 роком до н. е.;
  • аккадська — перші тексти датуються серединою III тисячоліття до н. е.;
  • еламська — у найдавніших еламських письменах використовується піктографічна писемність. Пам’ятки датуються серединою III тисячоліття до н. е.;
  • хетська — найдавніший текст хетською мовою був написаний царем Аніттою, який правив у XVII столітті до н. е.;
  • мікенська (грецька) — це давня форма грецької мови, письмові пам’ятки якої датуються 1450 роком до н. е.

Найдавніші живі мови світу

Деякі мови, якими люди користувалися протягом тисячоліть, існують досі. Познайомимося з частиною з них нижче.

Санскрит (близько 3500 років)

Перші письмові свідчення санскриту належать до 2-го тисячоліття до н. е. Санскритом розмовляють в Індії, і зараз кількість мовців становить 5 мільйонів.

Санскрит був мовою міжнаціонального спілкування ще в давній Індії, а перші письмові згадки про нього можна знайти в Рігведі — збірці релігійних гімнів.

Багато хто вважає санскрит вимерлою мовою, але під час перепису населення 2011 року майже 25 000 осіб указали його як рідну мову. Крім того, санскрит досі використовується як церемоніальна й ритуальна мова.

Грецька мова (близько 3400 років)

Перші письмові свідчення грецької мови датуються 1450 до н. е. Нею говорять у Греції та на півдні Італії, а кількість користувачів наразі сягає 13 мільйонів людей.

Завдяки багатій літературній спадщині грецька посідає важливе місце в історії. Ідеться, зокрема, про епічні поеми «Іліада» й «Одіссея». Грецькою також написано багато фундаментальних праць з астрономії, математики, логіки та філософії.

Коптська єгипетська мова (близько 2200 років)

Перші зразки писемності коптською єгипетською мовою датуються II століттям до н. е. Цією мовою говорять у Єгипті, але точна кількість носіїв невідома.

Назва пояснюється тим, що близько ІІ століття до н. е. у єгипетській мові почали використовувати коптський алфавіт (це адаптація грецького алфавіту). Тому коптську вважають останньою стадією розвитку єгипетської мови. У всьому світі залишилося лише кілька носіїв, тому мова може незабаром стати вимерлою.

Іврит (близько 3000 років)

Перші свідчення мови датуються X століттям до н. е. Івритом спілкуються в Ізраїлі. Нині кількість носіїв сягає 9,3 мільйона.

Можна відзначити цікавий факт про іврит: мова перестала використовуватися як повсякденна розмовна десь у 200–400 роках н. е. Після цього протягом усього середньовічного періоду її продовжували використовувати в єврейській літургії, рабинській літературі та поезії. Однак із піднесенням сіонізму в XIX столітті іврит був відроджений у ролі розмовної та літературної мови — він став основною мовою єврейської громади, а потім і держави Ізраїль.

Китайська мова (близько 3200 років)

Перші письмові свідчення належать до 1250 до н. е. Мова переважно використовується в Китаї, і зараз у неї приголомшлива кількість носіїв — 1,3 мільярда.

Найдавніша засвідчена форма китайської мови, давньокитайська, є праматір’ю усіх сучасних її різновидів. Найбільш ранніми зразками вважаються написи на кістках оракула, зроблені близько 1250 до н. е. за часів пізньої династії Шан.

Арамейська мова (близько 3100 років)

Мова була вперше засвідчена у XI столітті до н. е. Арамейською говорять близько 2 мільйонів носіїв на Близькому Сході та в Західній Азії.

За свою історію арамейська була мовою богослужінь і релігійних навчань, нею керували імперіями. Крім того, це рідна мова для кількох семітських народів Близького Сходу.

Арабська мова (близько 2800 років)

Найдавніші письмові пам’ятки арабською належать до I століття до н. е. Цією мовою розмовляють у 25 країнах, де вона є офіційною (або однією з офіційних). Наразі кількість носіїв сягає 335 мільйонів.

Арабська мова походить із давньоарабської. Найстарішим написом арабською вважається молитва трьом богам ханаанських царств у Трансйорданії, датована початком I тисячоліття до н. е.

Автор статті:

Юрій Цвєркун

15 років у бізнесі професійних перекладів. Засновник і директор бюро перекладів «Профпереклад». Ключові компетенції: менеджмент, стратегічний маркетинг, лінгвістичні технології. Освіта: Києво-Могилянська бізнес-школа (KMBS) та IE Business School.

Дізнатись вартість
Заповніть форму та прикріпіть документ, і ми повідомимо точну вартість усієї роботи на email
Прикріпіть документ для оцінки вартості перекладу
Контакти
Ви також можете зв'язатися з нашим офісом у Києві у будь-який зручний спосіб, і ми відповімо на всі питання.
Україна, 03150,
м. Київ, вул. Ділова, 5Б, 6-й поверх
Понеділок – П'ятниця з 9:00 до 18:00